Lenfödem Nedir?

Lenfödem Nedir?

Hücrelerimiz bir sıvı ortamında bulunmaktadır. Hücrelerin içinde bulunduğu bu sıvıya lenf sıvısı adı verilir. Bu sıvının vücuttaki miktarını dengeleyen sisteme lenfatik sistem adı verilir.

Lenf sıvısının vücuttaki dolaşımını lenf kanalları sağlamaktadır. Lenfatik sistemde, kan dolaşım sisteminde olduğu gibi, dolaşımı kolaylaştıracak kalp ve atardamar benzeri bir mekanizma yoktur. Bunun yerine, lenf sıvısının, lenf kanalları üzerindeki dolaşımı kas hareketleri ile (günlük yaşantımızdaki hareketlilik) ile sağlanır. Şayet vücutta biriken lenf sıvısı miktarı, lenfatik sistemimizin taşıyabileceğinden fazla olursa Lenfödem oluşur. Halk arasında bu hastalığa Fil Hastalığı adı verilir.

Lenfödem Nasıl Oluşur?

Lenfödem doğuştan, ya da herhangi bir yaşta sebebi bilnmeyen bir şekilde başlayabilir. Bunun dışında cerrahi müdahaleler sonrası, radyasyona maruz kalma, enfeksiyon ya da travma sonrası da lenf ödem gelişebilir. Meme kanseri gibi bazı kanser türlerinde, tedavi için hastanın lenf düğümleri. Lenf düğümleri yukarıda sözünü ettiğimiz lenfatik dolaiım sisteminin en öndemli unsurlarıdır. Ne kadar çok düğüm çıkarılırsa, lenödem hastalığına yakalanma riski o kadar fazladır. Lenf düğümleri alınan hastaya bir de radyoterapi uygulaması yapılırsa risk oldukça artar.

Erken Teşhisin Önemi

Lenfödem tablosunun ortaya çıkması ile vücutta ilgili bölgelerde, sıvı birikimi sonucu, şişmeler meydana gelir. Lenfödemin oluştuğu bölgeye bağlı olarak da hastaların yaşam kalitelerinde önemli bir azalma görülür. Anksiyete, depresyon ve uyum sorunları, sosyal ve seksüel problemler açığa çıkar. Lenfödemli kol veya bacak kolayca enfeksiyon kapar ve daha da kötüleşerek hastanın genel sağlığını da olumsuz etkiler. Ve ne yazık ki tedavi görmemiş, yetersiz veya yanlış tedavi gören hastaların kol ve bacak şişmeleri giderek artar. Gelişen bu problemler genellikle tedavinin başarısını da etkilemektedir.

Bu yüzden tedaviye erken dönemde başlanılması oldukça önemlidir. Doğru tedavi yöntemleri kullanılarak hastalığın yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri sanılandan daha kolay bir şekilde bertaraf edilebilir.

Lenfödem Evreleri

Evre 1

Subklinik veya ön faz olarak da bilinir.Lenfödem yoktur.Bu fazda taşıma kapasitesi normalin altındadır. Evre1 Fibrotik değişiklikler yoktur.Doku gode bırakır.Ödem gün içinde giderek artar ancak elevasyonla azalır.

Evre 2

Sürekli şişlik vardır ve elevasyon ödemi azaltmaz.Fibrosklerotik doku deşiklikleri vardır.Faz 2 de Stemmer işareti pozitiftir.

Evre 3

(Lymphostatic Elephantiasis) Doku serttir ve gode bırakmaz.Hareket kısıtlılığı ve trofik deri değişiklikleri oluşur.

Lenfatik sistem yetmezlikleri

Dinamik yetmezlik

Lenf damarları sağlıklıdır. Taşıma kapasitesi normaldir.Lenfatik yük taşıma kapasitesinden fazladır. Sorun lenf sisteminde olmadığı için MLD uygulanmaz!

Mekanik yetmezlik

Lenf damarlarında sorun vardır. Taşıma kapasitesi azalmıştır. Lenf akımı normaldir. Lenf sisteminde sorun olduğu için MLD uygulanır.

Kombine yetmezlik

Azalmış taşıma kapasitesiArtmış lenf akımı vardır.Lenf sisteminde sorun olduğu için MLD uygulanır. Lenfödemde medikal, cerrahi ve Fizik Tedavi seçenekleri vardır